Czy warto kupić butelkę Dafi?
19 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Dzbanek filtrujący – wszystko co musisz wiedzieć

Dzbanek filtrujący - wszystko co musisz wiedzieć

Dzbanki filtrujące stały się jednym z powszechniejszych podręcznych sprzętów AGD. Można je kupić niemal w każdym sklepie z AGD, a także w hipermarketach. Zyskują swoją dużą popularność, ponieważ każdy chce cieszyć się czystą i smaczną wodą, a wiadomo, że często woda z kranu tych wymagań nie spełnia. Kupno dzbanka filtrującego rozwiązuje wtedy ten problem. Dodatkowo jest również doskonałym rozwiązaniem pod względem ekologicznym, ponieważ pozwala zredukować ilości generowanych plastikowych odpadów po butelkach z wodą. Poza tym jest również wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla osób starszych, ale również tych, które mają problemy z kręgosłupem, ponieważ nie muszą oni nosić ciężkich zgrzewek z wodą wracając z zakupów. Przed kupnem dzbanka filtrującego warto sprawdzić co oferuje dany producent i jak to się przekłada na nasze potrzeby.

Co wyróżnia dzbanki filtrujące?

Jest wiele rodzajów dzbanków filtrujących. Różnią się one przede wszystkim pojemnością, kształtem, materiałem, z którego jest dany dzbanek wykonany, a także wskaźnikiem zużycia filtra – tutaj może występować manualny, elektroniczny albo może go w ogóle nie być. Obecność wskaźnika zużycia filtra nie ma wpływu na proces filtracji, ale jest dodatkowym ułatwieniem i przypomnieniem, kiedy należy wymienić filtr. Oczywiście niektórzy producenci oferują również specjalną aplikację, która przypomni nam w określonym czasie, kiedy należy dany filtr wymienić. Co do pojemności to powinniśmy ją dobrać jedynie patrząc na swoje potrzeby i dzienne zużycie. Nie jest konieczne, aby kupować duży dzbanek, jeśli mieszkamy sami i nie zdołamy zużyć całej pojemności w ciągu jednego dnia. Poza tym warto sprawdzić, czy dzbanek zmieści się do lodówki – może być to przydatne szczególnie latem. Przede wszystkim jednak należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest dzbanek. Należy zdecydować, czy chcemy dzbanek szklany czy plastikowy. Wiadomo, że plastikowy będzie nietłukący w razie upadków – a jest to istotne, zwłaszcza jeśli mamy małe dzieci. Dzbanki szklane są droższe i bardziej niedostępne.

Jaki filtr wybrać?

Kluczowym elementem – niemal sercem dzbanka filtrującego jest filtr. Klasyczne zawierają żywicę jonowymienną i węgiel aktywny, który pochłania chlor i jego pochodne, a także inne substancje, które zaburzają smak i zapach. Niektórzy producenci jak Dafi wzbogacają swoje filtry w różne dodatki wzbogacające jak na przykład magnez albo podnoszące poziom pH wody jak filtry alkaiczne. Można również wybrać taki, który redukuje twardość wody, dzięki czemu uchroni czajnik elektryczny, żelazko czy ekspres do kawy przed kamieniem. Przed pierwszym użyciem należy taki filtr odpowietrzyć poprzez dwukrotne przefiltrowanie wody, można nią później podlać rośliny w domu. Przy standardowym używaniu filtra bezpiecznie filtruje wodę przez 30 dni. Oczywiście należy go odpowiednio przechowywać z dala od słońca. Woda po przefiltrowaniu jest dobra do picia przez 12 godzin. Podsumowując, dzbanek filtrujący jest bardzo przydatnym sprzętem, który pomaga poprawić jakość spożywanej wody i posiłków przygotowywanej na jej bazie, a przed wyborem konkretnego modelu powinniśmy przemyśleć swoje potrzeby.